Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/organizato/domains/jpss.lt/public_html/wp-content/themes/delicate/functions.php on line 73
Daugėja darbo stažą įgijusių kitose ES šalyse Lietuvos gyventojų | JPSS.LT

Daugėja darbo stažą įgijusių kitose ES šalyse Lietuvos gyventojų

2014, rugpjūčio 25th | Patalpinta JPSS Naujienos

LDB

Viena laisvių, kuriomis naudojasi ES piliečiai, yra laisvas darbuotojų judėjimas. Jis apima darbuotojų ir šeimos narių teises atvykti į šalį ir joje apsigyventi bei teisę dirbti kitoje valstybėje narėje. ES piliečių tam tikrų rūšių sveikatos ir socialinės apsaugos teisės gali būti perkeltos į šalį, kur jie vyksta ieškoti darbo. Socialinės apsaugos teisių perkėlimu, t.y. migrantų nedarbo socialinio draudimo (NSD) stažo sumavimu ir nedarbo socialinio draudimo išmokos (NSDI) eksporto galimybėmis, naudojasi ir mūsų šalies piliečiai. Lietuvos darbo biržos EURES tarnybos duomenimis, daugėja grįžtančių į Lietuvą asmenų, kurie nori, kad jų įgytas darbo ir draudimo laikotarpis būtų įskaitytas Lietuvoje.

Šiais metais U1 dokumentų, patvirtinančių asmens darbo ir draudiminį stažą kitoje valstybėje, gauta trečdaliu daugiau nei 2013 metais – atitinkamai 801 ir 507. Daugiausia U1 dokumentų gauta iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Vokietijos, Ispanijos, Danijos ir Norvegijos.

Prašančių išduoti U1 dokumentą, patvirtinantį darbo ir draudiminį stažą, įgytą Lietuvoje, skaičius nedidėja. EURES Lietuva duomenimis, šiais metais pirmąjį pusmetį išduoti 163 U1 dokumentai, pernai – 188.

Pagal NSDI reglamentuojančius pagrindinius teisės aktus, asmenys, gaunantys NSDI bet kurioje iš ES ar EEE valstybėje narėje ar Šveicarijoje, turi teisę grįžti į Lietuvą ieškoti darbo ir paieškos laikotarpiu gauti NSDI (taip pat ją eksportuoti). Šia teise naudojasi vis daugiau Lietuvos piliečių, kurie grįžta į Lietuvą ketindami susirasti darbą savo gimtinėje.  Teise eksportuoti kitoje ES ar EEE šalyje gaunamą išmoką pasinaudojo 132 asmenys. Jie darbo paiešką tęsia Lietuvoje. Panaši tendencija pastebima ir praėjusiųjų metų tuo pačiu laikotarpiu – gauti 136 dokumentai dėl NSDI eksporto. Tačiau mažėja išduotų dokumentų dėl NSDI eksporto skaičius: jei praėjusių metų pirmąjį pusmetį  buvo išduoti 94 U2 dokumentai, tai šių metų pirmąjį pusmetį tik 49.

Atkreipiame dėmesį, kad eksportuojant NSDI į vieną iš ES, EEE valstybių narių, asmeniui privalu įsiregistruoti bedarbiu jos kompetentingoje įstaigoje (užimtumo tarnyboje) per teritorinės darbo biržos išduotame dokumente (U2 PD dokumentas) nurodytą terminą. Tokiam bedarbiui turi būti taikoma toje valstybėje galiojanti kontrolės tvarka, ir jis turi tenkinti tos valstybės teisės aktų nustatytas sąlygas. Registruojantis būtina pateikti minėtą dokumentą. To nepadarius arba jį pateikus pavėluotai, gali būti prarandama teisė į visą NSDI arba į jos dalį.

Bedarbis, vykdamas į kitą valstybę narę pirmiausia turi išsiaiškinti, kokia registracijos tvarka ir kokių dokumentų reikia konkrečioje valstybėje. Tai padaryti galima ne tik tos šalies, į kurią ketinama vykti, bet ir mūsų šalies  teritorinių darbo biržų EURES biuruose.

Įsiregistravęs kitos valstybės užimtumo tarnyboje bedarbis eksportuotą išmoką gaus tik tada, kai kita valstybė narė praneš teritorinei darbo biržai apie jo registraciją ir tęsiamą darbo paiešką, todėl bedarbiui rekomenduojame  domėtis, ar tokie pranešimai yra siunčiami.

 

www.ldb.lt

Pakomentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *