Ilgalaikiai bedarbiai skatinami sugrįžti į darbo rinką

2015, sausio 29th | Patalpinta JPSS Naujienos

LDBDaugiau nei kas trečias darbingo amžiaus bedarbis, registruotas darbo biržoje, metus ir ilgiau buvo neaktyvus darbo rinkoje. Skatindama jų integraciją, Lietuvos darbo birža nuo praėjusių metų rugpjūčio 1 dienos įgyvendina ESF projektą „Ilgalaikių bedarbių įdarbinimo rėmimas“ – 10,8 tūkst. įgis paklausias profesijas ir naujų kompetencijų, darbo įgūdžių ar įsitvirtins darbo rinkoje padedant įdarbinimo subsidijuojant ir teritorinio judumo rėmimo priemonėms. Per penkis mėnesius į projekto veiklas įtraukta beveik 1,8 tūkst. ilgalaikių bedarbių ir ilgą laiką nedirbusių asmenų.

Teritorinėse darbo biržose registruoti, ilgai nedirbę bedarbiai dažniausiai yra nepasirengę darbo rinkai – neturi jokio profesinio pasirengimo ir kompetencijų, reikalingų įsidarbinti ar pradėti savarankišką veiklą. Dalyvaudami šiame projekte,  845 ilgalaikiai bedarbiai  jau įgijo darbo rinkoje paklausias profesijas ir naujų kompetencijų. Daugiausiai projekto dalyviai rinkosi pagal C ir CE, D kategorijų transporto priemonių vairuotojo (107), motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojų (78), virėjo ir pardavėjo (po 51), plataus profilio kirpėjo ir apdailininko (po 50), siuvėjo – operatoriaus (42) bei manikiūrininko (41) mokymo programas.

Darbdaviams, įdarbinusiems į konkrečias darbo vietas  733 ilgalaikius  bedarbius pagal įdarbinimo subsidijuojant priemonę, buvo iš dalies kompensuojamos darbo užmokesčio išlaidos. Tai padėjo ilgai darbo nerandantiems žmonėms tapti aktyviais ir išlikti konkurencingais darbo rinkoje. Dalis buvusių ilgalaikių bedarbių, pasibaigus priemonės finansavimui,  pasiliko pas tuos pačius darbdavius. Daugiausiai ilgalaikių bedarbių nuolatiniam darbui priėmė UAB „VINTEX“, UAB „DANESA“, UAB „RADVYDĖ“, UAB „Švaros artelė“, AB „Dainavos siuvimas“, UAB „Ecoservice“, „Bikuvos“ prekyba, UAB „Mantinga“, UAB „Aukštaitijos švara“, UAB „Ecolink Baltic“, UAB „Aisiga“, UAB „Kalveda“, IĮ „Sivirginta“, A. Valčiukienės karšykla, UAB „Brolenta“. Jos dirba apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės srityse, taip pat nemažai bedarbių įdarbino ir ūkininkai.

Darbo patirties neturintis bedarbis yra mažiau patrauklus darbdaviui. Projekto dėka darbo įgūdžių konkrečiose darbo vietose jau įgijo beveik 184 ilgalaikių bedarbių – siuvėjų, virėjų, pardavėjų, administratorių, pardavimo vadybininkų, buhalterių, stalių, traktorininkų, verslo paslaugų vadybininkų ir šaltkalvių. Daugelis jų  įgūdžių sėmėsi  didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto srityje apdirbamojoje gamyboje, ūkininkų ūkiuose.

Su sunkumais darbo rinkoje ypač susiduria kaimo ir atokesnių vietovių gyventojai –  ir turintiems tam tikrų profesinių kompetencijų nelengva įsidarbinti dėl neišplėtotų paslaugų ir gamybos.   Todėl  geriausiai šią problemą padeda išspręsti teritorinio judumo rėmimo priemonė, kurios metu dalyviams kompensuojamos apgyvendinimo ir kelionės išlaidos. Per penkis mėnesius 34 ilgalaikiai  bedarbiai pasirinko darbą toliau nuo namų.

Geroji patirtis

Daugiau nei dvejus metus nedirbusi Jūratė Maskvytienė registruota Kauno teritorinės darbo biržos Prienų skyriuje dalyvavo projekte „Ilgalaikių bedarbių įdarbinimo rėmimas“ pagal įdarbinimo subsidijuojant priemonę. Ji įgijo ne tik darbo įgūdžių, užsidirbo lėšų pragyventi, bet ir pagerino bendravimo įgūdžius. UAB „Scapa Baltic“ sudarė galimybę papildomai remiamai bedarbei  įsidarbinti šioje įmonėje siuvėja.

Ilgalaikė bedarbė Loreta Virbickaitė buvo registruota Kauno teritorinės darbo biržos Kauno miesto skyriuje. Darbo paieška buvo gana sudėtinga. Moteris turi etnologės aukštąjį išsilavinimą. Įvertinusi savo gebėjimus ir galimybes, L. Virbickaitė nuo praėjusių metų spalio iki šių metų birželio mokysis lengvų drabužių siuvėjo – sukirpėjo profesijos. Ji pasirašė Dvišalę mokymo sutartį ir, baigusi profesinį mokymą, planuoja dirbti savarankiškai.

Alytaus teritorinės darbo biržos skyriuje registruota bedarbė Giedrė Ciūnytė dalyvavimo verslo organizatoriaus mokymo programoje ir po programos baigimo sėkmingai įsidarbino verslo vadybininko pareigose VšĮ „Profesijų spektras“. Lazdijų skyriuje registruota bedarbė Danutė Sikorskienė pagal įdarbinimo subsidijuojant priemonę buvo įdarbinta slaugytojos padėjėja VšĮ ,,Lazdijų ligoninė“. Toje pačioje darbo biržoje su bedarbe Dovile Magomedoviene aptarus  jos individualią situaciją, atsižvelgus į jos pageidavimus, gebėjimus buvo priimtas sprendimas padėti jai įgyti siuvėjo kvalifikaciją. Moteris baigė formalųjį mokymą UAB „Prizmė“, pirmuosius siuvėjo operatoriaus darbo įgūdžius įgijo praktikos metu. Kad geriau išmoktų siūti, naujajai  siuvėjai buvo pasiūlyta dalyvauti ESF projekto „Ilgalaikių bedarbių įdarbinimo rėmimas“ darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje įmonėje UAB „Siuvita – H“.

Projekto „Ilgalaikių bedarbių įdarbinimo rėmimas“  tikslas – padėti ilgalaikiams bedarbiams ir ilgą laiką nedirbusiems asmenims, registruotiems teritorinėse darbo biržose, integruotis į darbo rinką ir joje išsilaikyti. Projektas vykdomas nuo 2014 metų rugpjūčio 1 dienos  ir bus įgyvendinamas 30 mėn.

Ilgalaikiai bedarbiai – darbo ieškantys žmonės iki 25 metų, kurių nedarbo trukmė viršija 6 mėnesius, ir asmenys nuo 25 metų, kurių nedarbo trukmė viršija 12 mėnesių, skaičiuojant nuo įsiregistravimo teritorinėje darbo biržoje dienos. Metų pradžioje šalies teritorinėse darbo biržose buvo  registruota 52,9 tūkst. ilgalaikių bedarbių, tarp vyresnių kaip 50 metų amžiaus – 49 proc., tarp jaunimo iki 29 metų  – 9 proc.

Pakomentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.