Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/organizato/domains/jpss.lt/public_html/wp-content/themes/delicate/functions.php on line 73
Ikiteisminiuose tyrimuose dėl nelaimingų atsitikimų darbe prokurorams talkins ir darbo inspektoriai | JPSS.LT

Ikiteisminiuose tyrimuose dėl nelaimingų atsitikimų darbe prokurorams talkins ir darbo inspektoriai

2015, spalio 7th | Patalpinta JPSS Naujienos

vdiGeneralinio prokuroro pavaduotojas, einantis generalinio prokuroro pareigas, Darius Raulušaitis ir Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Gintaras Čepas šiandien pasirašė Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros ir Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos (VDI) bendradarbiavimo susitarimą. Juo siekiama bendromis pastangomis veiksmingiau ginti dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų nukentėjusių asmenų teises ir teisėtus interesus.

Iš prokuratūros informacija bus gaunama operatyviau. Susitarime aptartas abiejų šalių bendradarbiavimas ir keitimasis informacija apie atliekamus ikiteisminius tyrimus dėl darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimo ar nelaimingo atsitikimo darbe. „Nustatyti konkretūs terminai padės VDI teritorinių skyrių darbo inspektoriams operatyviai gauti iš prokuratūros pareigūnų informaciją apie pradėtą ikiteisminį tyrimą ar atsisakymą jį pradėti, apie ikiteisminio tyrimo metu nustatytą darbdavio pareigų neatlikimą ar jų netinkamą atlikimą, kai jo veikoje nėra nusikalstamos veikos požymių – tuomet darbo inspektorius galėtų spręsti dėl darbdavio patraukimo administracinėn atsakomybėn, – sako G. Čepas. – Saugaus darbo pažeidimai, dėl kurių darbuotojas buvo sužalotas arba neteko gyvybės, turi būti adekvačiai įvertinti ir atsakingi asmenys už tai baudžiami.“

Darbo inspektoriai teiks metodinę pagalbą. „Prokuratūrai šis susitarimas svarbus tuo, kad VDI įsipareigoja ikiteisminį tyrimą organizuojančio ir jam vadovaujančio prokuroro prašymu teikti įvairią metodinę pagalbą, konsultuoti bei užtikrinti darbo inspektorių, kaip specialistų, dalyvavimą atliekant atskirus proceso veiksmus ikiteisminiame tyrime. Manome, kad tai padės šiuos ikiteisminius tyrimus atlikti ne tik greičiau, bet ir kokybiškiau,“ – pabrėžia D. Raulušaitis.

Įvairiais lygiais bendradarbiaujant būtų objektyviau išsiaiškinamos nelaimingų atsitikimų darbe priežastys, tiksliau nustatomi bei apibendrinami padaryti pažeidimai. Visa tai kartu turėtų pasitarnauti ir kaip nelaimių darbe prevencija.

Po žūties ar sunkių sužalojimų darbe – ikiteisminis tyrimas. Remiantis oficialiais duomenimis per metus užregistruojama per 3000 pranešimų apie nelaimingus atsitikimus šalies įmonėse. Šių įvykių metu žūsta apie 60 žmonių, dar apie pusantro šimto – patiria sunkias traumas. Nors tai gana dideli skaičiai, specialistai pastebi, kad darbuotojo mirtimi pasibaigusių atvejų pastaraisiais metais mažėja, tačiau daugiau fiksuojama įvairių be didesnių pasekmių žmonių sveikatai pasibaigusių įvykių.

Ikiteisminis tyrimas po nelaimingo atsitikimo darbe pradedamas tuomet, kai žmogus žūsta arba įvykis sukelia sunkias pasekmes – tokių tyrimų per metus pradedama iki kelių šimtų. Visiems šiems ikiteisminiams tyrimams vadovauja specializuoti, t. y. turintys šios srities žinių ir kompetencijų, prokurorai, kurie yra visose apygardų prokuratūrose bei Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamente.

Apibendrinti ikiteisminių tyrimų duomenys rodo, kad beveik kas penktas žmogus žuvo, nes nebuvo užtikrinta vidinė saugos ir sveikatos kontrolė, dar beveik tiek pat – netinkamai vykdant pavojingus darbus. Šiek tiek daugiau nei kas ketvirtas žuvo nesilaikydamas saugą bei sveikatą reglamentuojančių teisės aktų ar eismo taisyklių reikalavimų. Dar daugiau darbuotojų, apie 40 proc., dėl šių priežasčių patyrė sunkius sužalojimus.

 

Numatyta baudžiamoji atsakomybė. Primintina, kad Baudžiamasis kodeksas numato, kad darbdavys ar jo įgaliotas asmuo, pažeidęs darbų saugos įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytus darbų saugos ar sveikatos apsaugos darbe reikalavimus, jeigu dėl to įvyko nelaimingas atsitikimas žmonėms, avarija ar atsirado kitokių sunkių padarinių, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki 8 metų. Jeigu dėl minimos veikos galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas žmonėms, avarija ar atsirasti kitokių sunkių padarinių, darbdaviui ar jo įgaliotam asmeniui numatyta bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas. Šiame straipsnyje numatytos veikos yra nusikalstamos ir tais atvejais, kai jos padarytos dėl neatsargumo.

Pakomentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *